Fakte për... Për Kosovën

Korriku 2024 në Kosovë – specifik për numrin më të madh të ditëve me temperatura mbi 35 gradë

Përgatiti: Endrit Berisha Të shtunën e 20 korrikut ka përfunduar vendimi i Ministrisë së Shëndetësisë (MSH) i cili lironte nga puna kategoritë e ndjeshme, për shkak të temperaturave të larta që mbizotëruan në Kosovë këto ditë. Nga 13 korriku, si pasojë e temperaturave të larta që u konsideruan të rrezikshme për kategoritë e cenueshme, për

Lexo më shumë
Ballina Fakte për... Zhvillime

Shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza

Përgatiti: Festim Rizanaj Tajlanda është bërë vendi i fundit që ka hequr vizat për shtetasit e Kosovës. Kosovarët tani mund të udhëtojnë pa viza në 51 shtete të botës, ndërsa në 39 shtete mund të pajisen me viza sapo të mbërrijnë. Nga 1 janari 2024 qytetarët e Kosovës pas shumë vjet pritje kanë të drejtë

Lexo më shumë
Ballina Fakte për... Zhvillime

Parafushata zgjedhore keqinformuese në media sociale

Përgatiti: Endrit Berisha Edhe pse shkurti i vitit 2025 është afati i fundit për organizimin e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, mediat sociale kanë nisur të mbushen me përmbajtje që ndërlidhen me liderë politikë e pretendentë për kryeministër të ardhshëm. Muajve të fundit ka pasur rritje të përmbajtjeve keqinformuese në lidhje me temën e zgjedhjeve. Kryesisht

Lexo më shumë
Ballina BallinaBottom Fakte për... Zhvillime

Kosovo Online dhe Qeveria Serbe: Një aleancë dezinformatash

Autorë: Gentiana Paçarizi & Uran Haxha Dezinformimi që vjen prej qeverisë së Serbisë rreth Kosovës është bërë i rregullt dhe narrativat pothuajse të njëjta riciklohen. Që nga janari i këtij viti, narrativa për dëbimin e qytetarëve serbë nga Kosova është rikthyer. Në fillim të shkurtit, hyri në fuqi rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës, që

Lexo më shumë
Ballina Për Kosovën

10 futbollistë me prejardhje nga Kosova në “Euro 2024”

Shkroi: Endrit Berisha Janë 10 futbollistë me prejardhje nga Kosova që do të jenë pjesë e Kampionatit Evropian të vitit 2024, që pritet të zhvillohet në Gjermani nga 14 qershori deri më 14 korrik. Tetë prej tyre janë pjesë e Kombëtares së Shqipërisë, ndërsa dy të tjerë te e Zvicrës. Për portierin e Shqipërisë, Etrit

Lexo më shumë
Ballina Fakte për... Zhvillime

Kosova dhe NATO-ja

Shkroi: Endrit Berisha Kosova është bërë anëtarja më e re e asociuar e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në një votim që u mbajt të hënën në Samitin e mbajtur në Sofje të Bullgarisë. Shumica e votave ishin pro, një ishte kundër dhe 14 abstenuan. (shih këtu) Mirëpritja në Kosovë e kundërshtimi në Serbi Udhëheqës institucionesh

Lexo më shumë
BallinaBottom Fakte për... Zhvillime

Java e dështimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, takimit të Kurtit me Krasniqin dhe moszgjidhjes për dinarin

Javën që shkoi Kosova dështoi të pranohet në Këshillin e Evropës. Kjo situate shkaktoi një debat intensiv në vend, me një kritikë të madhe ndaj Qeverisë Kurti. Përveç kësaj, gjatë javës u takuan kryeministri, Albin Kurti dhe kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ku diskutuan për mundësinë e zgjedhjeve. Ndërsa takimi ne Bruksel për çështjen e

Lexo më shumë
Fakte për... Për Kosovën Zhvillime

8 vjet të Kosovës në FIFA: Çka ndodhi para dhe pas anëtarësimit

Shkroi: Endrit Berisha Janë bërë tetë vjet që prej se Kosova u bë anëtare e shtëpisë më të madhe të futbollit në botë, Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Futbollit (FIFA). E premte, 13 maj 2016 – Kosova mori 86 për qind të votave në Kongresin e 66-të të FIFA-s për t’u bërë anëtarja e 210-të

Lexo më shumë
BallinaBottom Fakte për... Zhvillime

Java e kushtëzimit për anëtarësim në KiE

Në javën që po e lëmë pas diksutimi kryesor në sferën politike u zhvillua rreth kushtëzimit për anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Europës.  Franca, Gjermania dhe Italia kanë përsëritur se procedimi i draftstatutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe për interpretim në Gjykatën Kushtetuese do të ishte sinjal i mjaftueshëm për ta siguruar

Lexo më shumë
BallinaBottom Fakte për... Zhvillime

Zhvillimet për dhe rreth Kosovës që e karakterizuan javën që shkoi

Gjatë javës së kaluar në Kosovë, një sërë ngjarjesh kanë marrë vëmendje kryesore në media. Raporti i Reporterëve pa Kufij mbi lirinë e medias në Kosovë, kërkesa për pranim në Këshillin e Europës, si dhe heqja e masave kufizuese të BE-së, kanë qenë disa nga temat kryesore të diskutuara. Kosova shënon regres në lirinë e

Lexo më shumë
X