Për yjet

Dua Lipa, një lidhje speciale me Kosovën

Teksa vazhdon të shijojë suksesin me hitin e saj më të ri “Training Session”, duke hyrë menjëherë në Top 5 të UK Official Charts, këngëtarja me famë botërore vazhdon të mbetet e lidhur me rrënjët e saj në Kosovë. Në një paraqitje së fundi në emisioni e famshëm “Graham Norton Shoë”, Lipa ka folur për

Lexo më shumë
Për yjet

Granit Xhaka – lideri i “padukshëm” i Leverkusenit

I lindur në Basel të Zvicrës nga prindër shqiptarë të Kosovës, Granit Xhaka po e shijon ndoshta pjesën finale të karrierës, në Gjermani. Mesfushori sulmues i Kombëtares së Zvicrës është pjesë e ekipit Bayer Leverkusen të udhëhequr nga Xabi Alonso, i vetmi ekip në Evropë që nuk ka asnjë humbje në këtë sezon. Për dallim

Lexo më shumë
Për yjet

Xherdan Shaqiri – futbollisti kampion i ngjarjeve të mëdha

I lindur në Gjilan të Kosovës, prej ku familja e tij emigroi kur ky ishte 1 vjeç, Xherdan Shaqirin e ka ndjekur fati i mirë në karrierën e tij futbollistike. Baseli, qyteti ku e ka kaluar pjesën më të madhe të jetës, ka qenë pikënisja e një karriere të trofeshme, dhe aty edhe e fitoi

Lexo më shumë
Për yjet

Dua Lipa

Dua Lipa është yll botëror i popit, e shpërblyer me shumë cmime, duke përfshirë dy Grammy dhe një nga artistet më të kërkuara në platformën globale, Spotify. E lindur në Londër të Britanisë së Madhe, nga prindërit shqiptarë të Kosovës, Dukagjin dhe Anesa Lipa, Dua ka jetuar mes Londrës dhe Prishtinës, derisa është kthyer përfundimisht

Lexo më shumë
Për yjet

Rita Ora

E lindur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, Rita Ora është këngëtare shqiptaro-britanike me famë botërore. “Hot Right Now”, bashkë me DJ Fresh në vitin 2012 ishte pikënisja e karrierës së bujshme të Oras. Këngët e saj nga albumi i parë debutues, “Ora” kanë përfunduar në vendin e parë të listës britanike të këngëve më të

Lexo më shumë
X