Fakte për... Zhvillime

Ndërlidhja dezinformuese e agresionit rus në Ukrainë me Kosovën

Që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, Kremlini zyrtar është munduar që të krijojë narrativin e vet për të legjitimuar intervenimin në Ukrainë. Shpeshherë edhe zyrtarët rusë por edhe mediat e afërta me pushtetin atje i janë referuar dhe vazhdojnë t’i referohen luftës së Kosovës për të krijuar paralele me agresionin në Ukrainë. Paralelet

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Rrjedha e keqinformatave në lidhje me sulmin e armatosur ndaj Policisë së Kosovës

Më 24 shtator, Policia e Kosovës u sulmua nga një grup personash të maskuar dhe armatosur. Sulmi ndodhi në Banjskë të komunës së Zveçanit, në veri të Kosovës. Rreshteri Afrim Bunjaku u vra në sulm dhe disa policë të tjerë u plagosën. Autoritetet e Kosovës më pas njoftuan se gjatë shkëmbimit të zjarrit janë vrarë

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativa dezinformuese e gazetave serbe për sulmin në Banjskë: “Ngjarja ishte inskenuar, fajtori është Kurti, po sulmohen serbët për ta përshpejtuar spastrimin e tyre”

Në mëngjesin e hershëm të 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit, Policia e Kosovës (PK), u sulmua nga një grup prej rreth 30 personash të armatosur, ku mbeti i vrarë Rreshteri Afrim Bunjaku, një tjetër zyrtar policor u plagos dhe një u lëndua. Nga ana tjetër, tre sulmues serbë u vranë, dhe disa prej

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativat e sajuara nga zyrtarët dhe mediumet serbe mbi qëndrimet e Qeverisë së Kosovës

Artikulli me përmbajtje keqinformuese nga mediumi Kurir.rs u korrigjua pas trajtimit nga hibrid.info (shih artikullin e korrigjuar këtu dhe këtu) Vendimi i qeverisë së Kosovës për reciprocitet ndaj Serbisë për dokumentet e udhëtimit dhe largimin e targave ilegale shkaktuan tensione në veri të vendit. Serbët lokal bllokuan rrugët që lidhin dy pikat kufitare Kosovë-Serbi, që shkaktojë edhe shtyrjen

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativi dezinformues për incidente “të motivuara etnikisht”

Në kuadër të narrativave dezinformuese të mediave në gjuhën serbe dhe institucioneve e subjekteve politike serbe zë vend edhe interpretimi i incidenteve që ndodhin kryesisht në vendbanime me shumicë serbe si të “motivuara etnikisht”. Incidentet e ndryshme që kanë të bëjnë me dëmtimin e varrezave, sulme, grabitje të objekteve fetare etj., institucionet si, Zyra për

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativi dezinformues i mediave serbe “Shqipëria e Madhe” ri-sjellët për festat e nëntorit

Mediumet serbe në bazë të zhvillimeve të ndryshme që ndodhin në Kosovë ndërtojnë ose ri-sjellin narrativat e tyre dezinformuse në përdorim medial. Aktiviteti i organizuar për nder të ditës së pavarësisë së Shqipërisë ku u bënë bashkë deputetët e Kosovës dhe Shqipërisë në një mbledhje të përbashkët parlamentare, bëri që mediat në gjuhën serbe ta

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativi dezinformues për “dëbimin e serbëve nga vendbanimet e tyre”

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë dhe shefi i zyrës së saj, Petar Petkoviq, vazhdojnë ta përdorin në diskursin e tyre të shpeshtë me pretendimin se “po synohet dëbimi i serbëve nga vendbanimet e tyre në Kosovë”. Ky narrativ po përdoret zakonisht në ngjarje e zhvillime në vendbanimet me shumicë serbe në Kosovë, si

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Narrativi politik nga Vuçiq e Petkoviq për pamundësinë e operimit të Policisë së Kosovës në veri

Artikulli me përmbajtje keqinformuese nga mediumi Kurir.rs u korrigjua pas trajtimit nga hibrid.info (shih artikullin e korrigjuar këtu) Udhëheqësit e lartë politikë serbë nga Beogradi zyrtar, vazhdojnë ta përdorin në diskursin e tyre të shpeshtë, pothuajse, çdo zhvillim që ndodhë në veri të Kosovës, rajon ky i dominuar me banorë të komunitetit serb. Hibrid.info ka trajtuar

Lexo më shumë
Fakte për... Zhvillime

Pretendimet dezinformuese të “Russia Today” për Kosovën dhe ngjarjet e fundit

Televizioni shtetëror rus “Russia Today” (RT), i cili transmeton programin e tij në agnlisht, së fundi ka shfaqur një emision të tipit dokumentar për Kosovën të quajtur “Serbia: Shenjat e Luftës” në të cilin konflikti paraqitet si e vetmja zgjidhje e vërtetë. Ky dokumentar përmbanë një narrativë të pabazuar për nisjen e një konflikti (luftë)

Lexo më shumë
X